Badanie wzroku: jakie techniki są dzisiaj stosowane?

Lekarze
Regularne badania wzroku powinien wykonywać każdy z nas. Pomoże to na czas odkryć wszelkie zmiany, które prowadzą do pogorszenia się jakości widzenia. Okresowe badania wzroku musi regularnie przeprowadzać każdy człowiek. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, lecz również dzieci.

Okulista
Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Okulista dziecięcy jest znakomitym specjalistą do przeprowadzenia tego typu badania u najmłodszych. Okulista (http://zacma.pl/leczenie-w-czechach/) dziecięcy przebada chociażby ostrość widzenia u dziecka. To badanie zupełnie niebolesne, badanie, jakie nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi czynnościami dla dziecka. U dorosłych lekarz okulista kliknij, zobacz, sprawdź zleca wykonanie szeregu innych badań. Może to być chociażby badanie oct.

Znane badanie OCT wykonywane jest między innymi u tych pacjentów, u których lekarz podejrzewa zwyrodnienie plamki żółtej. Będzie to badanie nie inwazyjne, wykonuje się je po zastosowaniu środka w postaci kropli, dzięki którym rozszerzone zostają źrenice u osoby badanej. Takie działanie trwa zazwyczaj kilka minut. To badanie zupełnie bezpiecznym, nie wystąpią tu żadne nieprzyjemne dolegliwości. Na takie badanie OCT kierowane są także kobiety będące w ciąży.

W czasie systematycznych wizyt u okulisty wykonywanych jest wiele badań. Na przykład stosowane jest badanie ciśnienia w środku oka. Badanie to wykonuje się po znieczuleniu gałki ocznej. Jest jednym z podstawowych badań, które pozwala zdiagnozować jaskrę. Każda wizyta u specjalisty od chorób oczu zaczyna się mimo wszystko od wykonania podstawowego badania, jakim będzie badanie ostrości widzenia. To badanie jest zupełnie bezpieczne i nieodczuwalne.

Pacjent zostanie poproszony o odczyt z konkretnej odległości przystosowanych na specjalnej tablicy znaków. W przypadku małych dzieci litery będą zastąpione rysunkami. Badanie ostrości widzenia przeprowadza się u wszystkich osób odwiedzających gabinet nie patrząc na to, ile mają lat. Badanie OCT będzie badaniem specjalnym. Oprócz tego lekarz może zlecić przeprowadzenie jeszcze innych, równie specjalistycznych badań. Należą do nich między innymi badania: GDX i HRT. Do specjalnych badań okulistycznych przynależy również USG oka. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest zaćma.