Biwak latem – jak się właściwie przygotować?

malowidło - dziecko
Nawet jeżeli latem nie wybieramy się do odległych krajów, na wielodniowy urlop, warto zaplanować sobie ciekawe wycieczki, choćby po pobliskich terenach. Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład letni biwak w lesie czy na leśnych łąkach, na który może udać się praktycznie każdy z nas, wystarczy tylko wszystko uprzednio jak najlepiej rozplanować.
Leśny biwak może być doskonałą przygodą, szczególnie w bardzo upalne dni, kiedy wszyscy szukamy więcej cienia, żeby zabezpieczyć się przed dużą ilością promieni słonecznych. Las to świetne miejscu na tego rodzaju „ucieczki”, tyle że rzecz jasna trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, jakie obowiązują w leśnej przestrzeni.

fotka - dziecko
Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com
malowidło - dziecko
Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście nim udamy się do lasu, trzeba zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy i akcesoria, jakie przydadzą się z chwilą, kiedy zechcemy rozbić biwak i zorganizować sobie miejsce wypoczynku. Bardzo ważne jest także zabranie stosownej odzieży – sandałki czy podkoszulki na ramiączkach nie zawsze są odpowiednim rozwiązaniem. Lepiej nałożyć solidne buty i lepsze okrycie, zważywszy, że las świetnie chroni przed nadmiarem gorąca i najczęściej temperatura na jego terenie jest dużo niższa, niż poza nim. Okrycie jest ważne również dlatego, że w lesie pojawia się więcej różnego typu owadów i innych stworzeń, które mogą nas ukąsić i zrobić w ten sposób niepotrzebny kłopot. Warto oczywiście – szczególnie już po opuszczeniu lasu – zrobić sobie badanie kleszcza, by wyeliminować zachorowanie na popularną beroliozę, która występuje coraz częściej. Jest to dolegliwość, która może mieć duże konsekwencje dla naszego organizmu, stąd też jeżeli chodzi o taką chorobę jak borelioza testy, szczególnie po leśnym biwakowaniu, są konieczne.

Oczywiście wybierając się do lasu nie zapomnijmy o takich istotnych akcesoriach jak mapa, scyzoryk, czy apteczka pierwszej pomocy. Warto oczywiście zawczasu przygotować dokładną listę przedmiotów, jakie będą potrzebne i umożliwią przygotowanie faktycznie niezapomnianego wypoczynku. Zabawa może być naprawdę przednia, dlatego warto się na nią zdecydować, szczególnie, jeśli jak dotąd nie mieliśmy okazji uczestniczyć w biwaku.