Choroby charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku. Jakie są objawy oraz do jakiego lekarza udać się po pomoc?

Doktor
Osoby starsze często borykają się z różnymi problemami natury zdrowotnej. Wiele przypadłości jest charakterystyczna często dla osób w podeszłym wieku, podczas gdy u ludzi młodszych nie występuje, albo też pojawiają się niezmiernie rzadko. Jakie są te bardzo charakterystyczne jak również do jakiego specjalisty się z takimi problemami zwrócić?

Porad u lekarza
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Choroba Alzheimera atakuje w głównej mierze osoby starsze niż 65 lat. Budzi ona duży strach ponieważ jej objawy mocno pogarszają komfort życia chorych. Przebiega ona różnie u pacjentów natomiast najczęściej powtarzającymi się symptomami są rozdrażnienie, zmiany nastroju, agresywność, trudności w mówieniu zanik pamięci. Objawy nasilają się z upływem czasu i w konsekwencji powodują u chorego wyłączenia się z życia społecznego oraz rodzinnego. Szybko rozpoznaną chorobę można lepiej kontrolować przez dłuższy czas oraz trochę opóźnić procesy zachodzące w mózgu. Z tego powodu kiedy zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy trzeba pójść do specjalisty. W tym wypadku pomoże nam neurolog wrocław ma sporą ofertę dobrych specjalistów. Jednak lekarzy tej specjalizacji znajdziemy też w innych miejscowościach.

Sporo osób w podeszłym wieku boryka się z cukrzycą. Jest to tak zwany typ drugi cukrzycy, w jakim możliwość zachorowania na nią wrasta razem z wiekiem danej osoby. Uważa się, iż częstość występowania cukrzycy typu drugiego wynosi około 40 procent u osób, jakie mają powyżej 65 lat. W chorobie takiej poziom glukozy w ciele jest zbyt wysoki. Chory czuje spore pragnienie, cierpi na częstomocz, łaknienie u takiej osoby jest większe aniżeli normalnie. Zaleca się dużo ruchu jak również specjalną dietę, jaka utrzyma prawidłowy poziom glukozy we krwi. Pacjenci przyjmują często insulinę. By dostosować właściwą jej dawkę konieczna jest wizyta u lekarza. Pomoże na diabetolog wrocław znowu ma dużą bazę lekarzy tej specjalizacji. Diabetolog zajmuje się nie tylko leczeniem cukrzycy, lecz też jej powikłaniami, które niestety w tej chorobie są dość częste.

Chorobą, na jaką zapadają często starsi ludzie jest nadciśnienie tętnicze. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Choroba ta uaktywnia się u około 75 procent osób powyżej 65 roku życia i jest to jedna z powszechnie występujących przypadłości w podeszłym wieku. Wraz z wiekiem większa jest sztywność naczyń krwionośnych jak również zaburzona jest czynność wydalania sodu z organizmu, co powoduje takie problemy. Warto pójść po pomoc do lekarza rodzinnego, który powinien zalecić również wizytę u kardiologa.