Co można robić po szkole średniej? Jeżeli nie pójście na studia to co?

odwzorowanie - firmy
Sporo młodych osób myśli nad tym, jaką drogę wybrać po skończeniu szkoły średniej. Wszak tyle mówi się o tym, iż skończenie studiów nie gwarantuje znalezienia pracy. Z tego powodu perspektywa studiowania przez kilka lat i niepewnej przyszłości w dużym stopniu zniechęcają młodych ludzi. Czy pójście po liceum na studia jest jedyną możliwością? Jakie inne wyboru mogą okazać się dobrym pomysłem?

Niektórzy po skończeniu edukacji na poziomie średnim od razu poszukują pracy. Na pewno trzeba zaczynać z najniższego szczebla, w związku z brakiem doświadczenia. Natomiast z czasem mamy możliwość awansowania i wspinania się po szczeblach kariery. W tym wypadku dobre jest to, iż przyszły kierunek studiów będziemy mogli dostosować do naszych rzeczywistych potrzeb, a nie studiować coś abstrakcyjnego, co może nam się już nie przyda. Przykładowo osoba zaczynająca w markecie od pracy na kasie, może nawet zostać kierownikiem sklepu. Do tego oczywiście potrzebujemy determinacji i czasu, lecz jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.

praca - fotogram
Autor: David Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

odwzorowanie - firmy
Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym pomysłem może okazać się wybranie szkoły policealnej. W tego typu placówkach można uczyć się konkretnego zawodu, a nauka często trwa krócej aniżeli otrzymanie dyplomu magistra. Dobrym przykładem może być higienistka stomatologiczna. Jest to osoba pracująca bezpośrednio z dentystą, robiąca drobne zabiegi dentystyczne, jak również edukująca pacjentów z zakresu higieny jamy ustnej. Jest to świetna perspektywa dla osób, które były dobre z nauk przyrodniczych, mających zainteresowania z dziedziny psychologii czy pedagogiki.

Kolejnym ciekawym zawodem może być technik usług kosmetycznych. Jest to zajęcie na pewno atrakcyjniejsze dla dziewczyn. W ramach edukacji osoba taka nauczy się jak poprawnie wykonywać różne zabiegi kosmetyczne. Po skończonej szkole taka osoba ma możliwość znalezienia pracy w gabinecie kosmetycznym, albo też po zdobyciu potrzebnego doświadczenia otworzyć własną działalność. Wiele placówek prowadzi zajęcia z zakresu otwierania i prowadzenia własnej działalności.

Dla części osób, które nie mają pojęcia zbytnio co chciałyby robić okazać się po prostu zrobienie sobie roku przerwy. Rzecz jasna należy wykorzystać ten czas w konstruktywny sposób. Możemy przykładowo brać udział w różnego rodzaju wolontariatach, sporo z nich organizowanych jest za granicą. Będzie można przy okazji uczyć się języka, poznać ludzi, a kto wie może w przyszłości spodoba nam się praca w takim sektorze. Z tak zdobytym doświadczeniem będzie prościej dostać taką pracę.