Co powinno się znajdować w gabinecie dentystycznym, żeby można w nim było przyjmować jakiś pacjentów.

artykuły dentystyczne
Nawet bardzo dobry dentysta nie da rady całkowicie wykorzystać swojej wiedzy bez dobrych narzędzi. Dlatego też dobrze urządzony gabinet jest podstawą, jeśli chce się myśleć o zdobyciu wiernego grona pacjentów, bez tego nie ma nawet co myśleć o rozpoczynaniu swojej praktyki.

artykuły dentystyczne
Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com

Jak we wszystkich dziedzinach medycyny również w stomatologii nastąpił w ostatnim czasie ogromny postęp. Zaczęło się pojawiać dużo nowoczesnych sprzętów umożliwiających dużo lepszą diagnostykę niż dawniej, a także zaawansowane materiały protetyczne, wypełnienia oraz lekarstwa. Dzięki temu można zęby leczyć znacznie lepiej i dokładniej niż dawniej, radząc sobie nawet z pozornie beznadziejnymi przypadkami. Rzecz jasna doświadczenia i wiedzy dentysty nie są w stanie zastąpić nawet najlepsze mikroskopy i aparaty rentgenowskie, ale zaawansowany sprzęt stomatologiczny z pewnością będzie niezwykle pomocny. W rękach sprawnego lekarza będzie on niezwykle przydatny, a i tym mniej wprawnym stomatologom z pewnością sporo może pomóc.

Podstawą każdego gabinetu dentystycznego będzie fotel, zwany też unitem. To właśnie na nim przyjmowani są pacjenci, dlatego też musi on posiadać określone parametry. Po pierwsze niezbędna jest opcja opuszczania oparcia w zasadzie do poziomu, przez co lekarz będzie miał dostęp z każdej strony do zębów pacjenta. Dodatkowo unity powinny być wyposażone w oprzyrządowanie konieczne w czasie leczenia. Do podstawowych zalicza się ślinociąg, dmuchawkę i ssak, a oprócz tego lampę z mocnym światłem i komplet różnych wiertarek. To przy ich pomocy wykonuje się najważniejsze stomatologiczne zabiegi a oprócz tego wykonuje przeglądy zębów.

Następnym istotnym elementem wyposażenia są różnego rodzaju narzędzia. Dentysta powinien mieć w pierwszej kolejności szczypczyki, stomatologiczny zgłębnik i lusterko, ale również odpowiedni zestaw wierteł do borowania. Do koniecznego w gabinetach wyposażenia zaliczyć także się powinno lampę do wykonywania wypełnień i sterylizator, lecz poza nimi można dokupić dodatkowo sporo sprzętów które będą pomagać w codziennej praktyce.