Czym jest laboratorium oraz jakie sprzęty tam znajdziemy? jakich rzeczy nie może tam zabraknąć?

Probówki laboratoryjne
Laboratorium to miejsce, w jakim prowadzone są różnego rodzaju badania w różnych dziedzinach nauki lub otrzymuje się wynik badań lekarskich. By pełniło dobrze swoją rolę ważny jest specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co zatem znajduje się w tym miejscu?

Sprzęt do laboratorium
Autor: Tekniska museet
Źródło: http://www.flickr.com

Ilość rzeczy, jakie tam są jest bardzo duża dlatego też bez wątpienia nie sposób wymienić wszystkich. Gdy dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju odczynniki czy substancje jak i meble, które powinny to wszystko zmieścić, to powstaje nam spory zbiór. Na pewno również każde laboratorium wygląda troszkę inaczej, w zależności od tego, do czego się go używa. Do standardowych narzędzi należy ampuła laboratoryjna, jest to szczelne naczynko, w którym przechowujemy substancje chemiczne, jakich nie można chować w normalnych pojemnikach.

Do odmierzania cieczy może służyć menzurka, jaka jest zapewne wielu osobom znana choćby z lekcji chemii. Pipeta to kolejna znana rzecz, to po prostu szklana rurka, którą przenosić możemy najróżniejsze ciecze. Obecnie są także pipety automatyczne, które w precyzyjny sposób mogą wymierzyć różnego rodzaju substancje. Do takich bardziej złożonych urządzeń przydatne są też wymienne końcówki do pipet. Do dokładnego dodawania cieczy stosowany jest również wkraplacz, którym możemy z dużą precyzją i powoli dodawać określone substancje.

Probówka jest jednym z małych naczyń, których w laboratorium (kliknij tu) musi być sporo. Ze względu na jej kształt, jaki uniemożliwia postawienie na płaskiej powierzchni, konieczny jest też statyw na probówki. Z bardziej skomplikowanych i mało znanych rzeczy trzeba wymienić eksykator. Jest to naczynie przypominające w kształcie garnek. Jego ścianki zrobione są z grubszego szkła i jest zamykane szczelnie pokrywką. W tego typu miejscu można trzymać próbki, które są wrażliwe na wilgoć.

To tylko część spotykanych w laboratorium naczyń używanych na co dzień. Nie da się tak za jednym razem powiedzieć o kompletnym wyposażeniu jak różne rozdzielacze, wymrażacze czy podgrzewacze. Na pewno laboratorium to miejsce wyjątkowe, jakie składa się z wielkiej ilości sprzętów.