Co powinniśmy wiedzieć o implantach? Czy korzystnie je używać? Jakie posiadają największe zalety?

wizja - medycyna
Musimy to niestety przyznać, że dość często nie dbamy o zdrowie swoich zębów, a to najczęściej bierze się z tego, iż mamy złe nawyki żywieniowe, bo stosujemy dietę bogatą w cukry proste. Jednocześnie nasza dieta jest dość uboga w witaminy i materiały, co razem daje naprawdę negatywne połączenie. Prawdziwym dyskomfortem jest zaś nieładny uśmiech z niezbyt estetycznie prezentującymi się dziurami. Jak mamy tego rodzaju kłopot najlepiej pomyśleć nad ciekawym rozwiązaniem, nad założeniem implantu.

implanty są coraz bardziej powszechne. Ich zakładaniem zajmuje się implantoprotetyka stomatologiczna, dosyć młoda dziedzina stomatologii, ale coraz bardziej popularny. Jak w kolejnych latach implanty tak samo będą wybierane, to jesteśmy w stanie się spodziewać, iż więcej osób będzie to mogła stosować. Jest to dziedzina rzeczywiście rozwojowa, a w Polsce działa coraz więcej stomatologów, dla których implantologia to najbardziej ważna dziedzina, w której się specjalizują.

panorama - medycyna
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju lekarz powinien posiadać właściwe zaświadczenie potwierdzone kwalifikacjami, kursami czy szkoleniami. Implantologia jest dziedziną, jakiej każdy zainteresowany stomatolog musi poświęcić wiele czasu, nie da się po poznaniu jednej publikacji stwierdzić, że można się tym zajmować. A wybranie implantów to faktycznie wiele zalet, w dłuższej perspektywie jest to na pewno wygodniejsze rozwiązanie niż standardowe mostki lub proteza. Najważniejszą zaletą implantów jest brak ingerencji w kondycję pozostałego uzębienia. Bo np. w przypadku mostków, jakie opierają się o inne zęby, dość często musimy je oszlifować, mimo tego, iż są całkowicie zdrowe.

Przeciwdziałają również zanikowi kości, występuje on w normalnych warunkach po wyrwaniu zęba. Implant, identycznie jak naturalny korzeń, oddziałuje odpowiednią siłą na kości żuchwy oraz szczęki, np. w trakcie żucia, a to sprawia, iż kość zachowa swój naturalny kształt. Tego typu rozwiązanie jest więc bardzo komfortowe, to na pewno lepsze rozwiązanie niż typowa proteza, nie musimy się martwić o to, iż wypadnie czy będzie się poruszać w trakcie jedzenia czy mówienia. Są niezwykle stabilne, a to niezbędne dla codziennego komfortu.