Dlaczego powinno się mieć w swoim domu wagę, jakie zalety dają przyrządy do przeprowadzania analiz składu ciała.

waga - przedmiot
Problemy z nadwagą spotykają coraz większą część społeczeństwa w naszym kraju. Niewłaściwe odżywianie i niedostateczna ilość ruchu powodują, że kilogramy przybywają bardzo szybko.

zdrowie - przekrój
Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

A późniejsze pozbycie się ich będzie dużo bardziej trudne, niż będzie się wydawać, i wymagające sporego poświęcenia. Z tego też powodu na wyposażeniu wszystkich dbających o siebie osób powinna się znaleźć nawet prosta waga łazienkowa, za pomocą jakiej będzie można systematycznie kontrolować swoją wagę. Jest to o tyle ważne, że pozwoli na weryfikację, w jaką stronę idzie waga i czy należy coś z tym robić. Parę kilogramów w ciągu tygodnia jest jak najbardziej do zrobienia, ale zrzucenie ich później może być niezwykle kłopotliwe. Z tego też powodu zdecydowanie lepiej będzie od razu reagować, jak wskazówka zacznie pokazywać więcej, niż dopuścić do zaniedbania, a potem musieć długi czas walczyć na siłowni czy ograniczać drastycznie jedzenie. Nawet najprostsza waga może się przy tym przydać, a jak się okazuje możliwości obecnie jest dużo więcej.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują urządzenia które dodatkowo pozwalają na pomiar (optyczne systemy pomiarowe Jaworzno) poszczególnych składników ciała. Doskonale będzie się w tej roli sprawdzała przykładowo waga z pomiarem tłuszczu. Swoim wyglądem bardzo przypomina typowe wagi łazienkowe, lecz ma na swojej powierzchni zamontowane metalowe elektrody. Potrzebne są one do tego, aby przepuścić przez ciało prąd o niewielkim natężeniu. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi tego prądu urządzenie będzie obliczało, jak dużo w ciele znajduje się mięśni, kości oraz tłuszczu, a następnie podaje te wyniki badanemu. Tego typu proste badanie daje znacznie więcej, niż jedynie zwykłe ważenie, bo pozwala także na lepsze zapoznanie się ze swoją budową. Jednym z lepszych i bardziej cenionych producentów takiego sprzętu jest tanita.

Sprzedaje ona wagi do amatorskich zastosowań, służące głównie do robienia pomiarów w domu, ale także w pełni profesjonalne urządzenia. Te ostatnie znalazły swoje zastosowanie na przykład w przychodniach dietetycznych, ale również różnego rodzaju klubach fitness.