Czy zdrowe odżywianie jak i sport to jedyne co możemy zrobić dla zdrowia? Dlaczego warto pamiętać o profilaktycznych wizytach u lekarza?

Lekarz
Dbanie o swoje zdrowie to kwestia pierwszorzędna. Jednak to nie jedynie zdrowe odżywianie oraz uprawianie sportu, ale też regularne kontrolowanie swojego zdrowia u lekarza. Na pewno również nie można lekceważyć nawet małych symptomów chorób, kiedy nasz organizm daje nam sygnały, iż coś jest nie w porządku. O co w związku z tym zadbać w szczególności oraz jak to robić?

Gabinet ginekologiczny
Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że opieka medyczna to nie tylko standardowe konsultacje u lekarza specjalisty ale też chociażby różne akcje podczas, jakich można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Tematyka takich programów jest różna tak jak również zakres badań. Co roku na przykład organizowana jest ogólnopolska akcja walki z rakiem skóry. Możemy wtedy bezpłatnie poddać się badaniom dermatologicznym sprawdzającym różne niepokojące nas zmiany na naszej skórze. Czasem nie zwracamy uwagi na tego typu rzeczy, a prawda jest taka, że zapadalność na czerniaka jest duża. Przyczynia się do tego także częste przebywanie na słońcu, z tego powodu tak ważna jest właściwa ochrona w postaci kremów z filtrem. Natomiast mimo wszystko i tak dobrze jest przynajmniej raz w roku kontrolować znamiona by mieć pewność, że rakowe zmiany będą wykryte bardzo wcześnie.

Tym bardziej kobiety powinny pamiętać o systematycznych wizytach u ginekologa. Jest to ogromnie ważne ponieważ ilość groźnych chorób związanych ze sprawami kobiecymi jest spora. Wszelkiego rodzaju nowotwory piersi lecz też narządów płciowych, przykładowo rak szyjki macicy czy przydatków. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, ponieważ rak wykryty we wczesnym stadium to większe prawdopodobieństwo wyjścia z choroby. Ważne, że takich specjalistów można znaleźć wszędzie zarówno w dużych jak też mniejszych miastach. Dlatego gdy interesuje nas ginekolog Łódź identycznie jak wiele innych miast ma sporo ofert. Nie używajmy zatem wymówki, że trudno dostać się do takiego specjalisty, bo nie jest to prawdą. Pamiętamy o regularnej cytologi, USG piersi, jak również mammografii dla pań powyżej pięćdziesiątego roku życia gdyż może nam to tak na dobrą sprawę ocalić życie.

Dla panów ogromnie ważne są badania prostaty. Każdy pan będący około pięćdziesiątego roku życia dobrze by poddał się takiemu badaniu, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Badanie jest dość niekomfortowe, natomiast trzeba przełamać się oraz pamiętać, że chodzi o stan naszego zdrowia. Zezłośliwienie prostaty jest bardzo niebezpieczne. Dlatego pamiętajmy o profilaktyce, bo to dzięki niej możemy wykryć niepokojące zmiany na początkowym etapie choroby.