Jakie ma objawy zespół cieśni nadgarstka, w jaki sposób jest on wykrywany i leczony.

Chirurg
Praca przed komputerem wydaje się przyjemna i lekka, lecz jednak niesie za sobą sporo zagrożeń. Z pewnością bardzo mocno cierpi na ciągłym siedzeniu kręgosłup, szczególnie jeśli ktoś po zakończeniu pracy dalej nic się nie rusza. Ale zagrożenie jest również z innego kierunku, o czym wiele osób nie ma nawet pojęcia.

Operacja chirurgiczna
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku długiego używania klawiatury często dochodzi przy tym do nienaturalnego wykrzywienia dłoni. Może w ten sposób się podrażnić położony w okolicach nadgarstka nerw, a także pojawiają się stany zapalne i obrzęki ścięgien. I gdy w pewnym momencie zaczną się pojawiać sztywność w dłoni, kłopoty z wykonaniem prostych czynności i ból w nadgarstku, to są to typowe objawy cieśni. Cieśń nadgarstka Wrocław jest schorzeniem, na które niestety zapada coraz więcej osób, szczególnie pracujących przez długi czas przed komputerem. Choroba dotyka głównie osoby w wieku średnim, a zaniedbanie jej zakończyć się może poważnymi konsekwencjami, łącznie z koniecznością przeprowadzenia operacji.

Jednak jeżeli stan pacjenta będzie poważniejszy, to okazać się może, że jednak operacja będzie niezbędna. Polecana w tym celu będzie chirurgia ręki Wrocław, jaką proponują liczne specjalizujące się w leczeniu schorzeń ortopedycznych kliniki i placówki lecznicze.

Zespół cieśni na szczęście jest dość łatwy do rozpoznania już w początkowej fazie, ponieważ daje wyraźne objawy. Po pierwsze towarzyszą mu ból i drętwienie nadgarstków, początkowo tylko w porze nocnej, a później także wielokrotnie w ciągu dnia. Dodatkowo razem z postępem schorzenia zaczyna się pogorszenie manualnej sprawności, chorzy mogą mieć kłopoty z wykonywaniem czynności wymagających większej precyzji.

Jeżeli więc tylko zaczną się pojawiać pierwsze niepokojące objawy, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi końcową diagnozę i zaproponuje leczenie. Na samym początku choroba jest uleczalna bez konieczności wykonywania operacji, wykorzystuje się wtedy przeciwzapalne leki, ultradźwięki czy fizykoterapię.