Czym są pneumokoki? Z czym związany jest problem wokół szczepień przeciw pneumokokom?

Szczepionka na pneumokoki
Ostatnimi czasy wiele mówi się o potrzebie szczepień dzieci przeciw pneumokokom. Wielu rodziców zabiera głos w tej kwestii, dzieląc się na tych, którzy nie szczepią dzieci albo na zwolenników szczepień. Z czym związany jest problem ze szczepieniami jak również czym są pneumokoki?

Trzeba mieć świadomość tego, iż zakażenie przez pneumokoki najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci do piątego roku życia. Występują one z reguły w nosie jak też w gardle. Sporo dzieci jest nosicielami tego typu bakterii. Najczęściej tego typu zakażenia nie powodują zagrażających dla życia objawów. Jednak w niektórych okolicznościach są one w stanie przełamać barierę ochronną organizmu i wtedy dostają się do krwi. W takiej sytuacji rozwinąć może się choroba pneumokokowa. Może wystąpić na przykład sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jak również zapalenie otrzewnej czy płuc.

Bardzo niebezpieczne będą powikłania po zakażeniu pneumokokami, zdarza się niedosłuch albo padaczka. Jednak w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się zgonem dziecka. Jeśli wydarzy się wstrząs septyczny, to śmiertelność dochodzi do 50 procent. Z tego powodu tak dużo mówi się o potrzebie szczepień przeciw pneumokokom. szczepienie pneumokoki nie jest darmowe. Natomiast tutaj też do głosu dochodzą osoby przeciwne szczepieniom. Przestrzegają oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Są to zaburzenia, jakie mogą wydarzyć się po szczepionce. Tego typu reakcji organizmu może być sporo, od klasycznych obrzęków i zaczerwienienia, po gorączkę, drgania organizmu, a w ciężkich przypadkach także wstrząs anafilaktyczny czy posocznica. Jednak te najtragiczniejsze w skutkach powikłania, zdarzają się o wiele rzadziej niż ciężkie przypadki zachorowań z powodu pneumokoków.

Przeciwnicy szczepień zwracają również duża uwagę na kampanie wytwórców szczepionek, które bazują na wywołaniu silnych emocji u rodziców, mających zmusić opiekunów do zaszczepienia własnych dzieci. Przynajmniej w taki sposób są one przez niektórych odbierane. Wszystko również zależy od podejścia. Podstawowy fakt to ten, iż szczepionka ta w Polsce nie jest czymś obowiązkowym, dlatego to od opiekunów zależy czy zaszczepią swoje dziecko. Może właśnie z tego względu pojawiają się te wszystkie przemyślenia i wątpliwości. Wtedy kiedy osobiście musimy podjąć decyzję, w takim wypadku z reguły myślimy kategoriami za i przeciw. Nie da się takiego podejścia niestety uniknąć.