Dlaczego nie należy się spóźnić ze złożeniem swojego pitu, na co przeznaczyć można 1% podatku.

Rozliczanie PIT - jak zrobić to dobrze?
Im bliżej końca kwietnia, tym więcej w telewizji, prasie i radiu pojawia się wiadomości o przybliżającym się końcu rozliczeń podatkowych. Bo właśnie wtedy kończy się okres, gdy przesłać należy do urzędu skarbowego podatkowe zeznanie. Jeżeli ostatni dzień kwietnia przypada na weekend, to wówczas pit przesłać będzie można pierwszego dnia maja, w każdej innej sytuacji data ta nie może zostać przekroczona.

Rozliczanie PIT - jak zrobić to dobrze?
Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com

Nie należy tego lekceważyć, ponieważ za niedopełnienie obowiązku grożą poważne kary, a na pewno konieczność składania wyjaśnień. Czasu na wypełnienie zeznania jest naprawdę dużo, bo w końcu cztery miesiące, i jeżeli ktoś pita nie złoży w terminie, to najczęściej przez własną głupotę. Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś miałby problemy żeby zdążyć, to zdecydowanie lepiej jest wysłać wstępnie przygotowane zeznanie i potem złożyć korektę, niż nie złożyć żadnego i narażać się na wysokie kary. A z samym wypełnienie pita również nie będzie żadnego problemu, bo różnych możliwości do tego naprawdę będzie sporo.

Duża część osób ma na tyle proste rozliczenia, że spokojnie sobie sama poradzi z obliczeniem wszystkiego. Niezwykle przydatny może być w tym jakiś darmowy program pit, do którego wystarczy wprowadzić wszystkie dane personalne, przepisać dokumentów, które się otrzymało kwoty i wszystko co wymagane program sam policzy. Tak przygotowane zeznanie będzie można przepisać lub wydrukować, a później zanieść do urzędu skarbowego. Ostatnie wersje tego typu programów posiadają również możliwość wysyłania elektronicznego formularzy, całkiem sporo osób zaczęło już korzystać z takich możliwości.

Podczas wypełniania zeznania warto pomyśleć o tym, żeby dobrze wykorzystać swój jeden procent. Możliwość przekazania tej kwoty dla jednej z uprawnionych do tego instytucji jest możliwa od kilkunastu lat, i faktycznie należy z niej skorzystać. Taki 1% na cele charytatywne, przekazany przy zeznaniu może pozwolić na przykład na zakup sprzętu czy drogie leczenie.

Zresztą rozmaitych instytucji, którym przekazać można pieniądze jest rzeczywiście dużo, i z pewnością każdy znajdzie kogoś, komu zdecyduje się pomóc.