Głośna sprawa szczepionek dla dzieci. Obiektywnie na temat kosztów.

szczepienie
Jak ważny jest temat szczepień oraz ich konieczności wie niemal każdy, ponieważ kwestia ta stale powraca we wszystkich mediach, telewizji śniadaniowej, na blogach o rodzinie i witrynach dla spodziewających się dzieci i obecnych rodziców. Całkiem dużo przestrzeni zajmują tam różnorodne informacje na temat szczepień.

szczepionka
Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalne jest, że w kontrze do istniejących prawd namnożyły się też wymysły, które może odwzorowania w badaniach nie mają, lecz są rozpowszechniane niektórych rodziców i wprawiają innych w lekką konsternację i niezdecydowanie – szczepić czy nie szczepić? Niejasnośći pojawiły się wokół sporu o skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia maluchów krótko po urodzeniu.

Duża liczba lekarzy nie wierzy w powtarzane plotki na temat szczepień i opowiada się za stosowaniem szczepień należących do grupy szczepień ochronnych koniecznych i tych polecanych. Sporo ludzi sądzi, iż właśnie po to prace nad nimi zajmują zwykle tak wiele lat, żeby obecnie wypuszczać na rynek preparaty sprawdzone i skuteczne. Osoby przeciwne szczepieniom są przekonane, że dzieci przyjmują zbyt wiele szczepień, a preparaty używane do ich wykonywania mogą mieć groźne skutki dla zdrowia, ponieważ mogą zawierać przykładowo trującą rtęć albo inne ciężkie pierwiastki zbierające się w ciele człowieka – warto poczytać więcej.

Co więcej, osoby z rezerwą albo wrogo podchodzące do tematu są zdania, że substancje zawarte w szczepionkach są nie tylko ogólnie szkodliwe, ale też są przyczyną zachorowań na mnóstwo chorób i występowania niepożądanych objawów poszczepiennych. Jest to jawne powtarzanie błędnych opinii, ponieważ szerokie badania prowadzone w wielu państwach nie potwierdziły, że szczepionka wywołuje schorzenia, o jakie się je oskarża.

Szczepienie
Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Przeciwnicy ugruntowują też mit mówiący o tym, iż skoro nie panuje epidemia danej choroby na świecie, to nie jest konieczne, żeby się na nią szczepić. Z kolei zwolennicy, opierając się na faktach czerpanych z wieloletnich badań, a nie tylko na opiniach, są przekonani co do potrzeby stosowania szczepień jako najlepszej, choć na pewno nie idealnej, formy nabywania odporności na niektóre choroby i przeciwdziałania ich ostremu przebiegowi. Pojawia się również istotne pytanie ile kosztuje szczepionka na pneumokoki?

I czy w Polsce koszta nie są tak w zasadzie stanowczo za wysokie. Wrażliwy temat szczepień lub nieszczepienia dzieci stale wraca, możemy nawet stwierdzić, że pod wpływem rozmaitych opinii, niemających zbyt wiele punktów wspólnych z faktycznymi wynikami badań, zapanowała niebezpieczna moda na unikanie szczepień maluchów.