Jak należy umeblować stomatologiczny gabinet, jakiego wyposażenia będzie potrzebował.

stomatolog - odbitka
Próchnica jest jedną z najpoważniejszych chorób naszej cywilizacji. I to mimo coraz nowocześniejszych past do zębów, szczoteczek czy też środków czyszczących nadal ogromne ilości osób mają problemy z zębami. W dużej mierze jest to efektem braku odpowiedniej higieny. Tak naprawdę nawet najlepsza szczoteczka sama zębów nie umyje, jeżeli jej posiadacz nie będzie się tym zajmował systematycznie, to tu już nie jest w stanie pomóc. Jeżeli dorzuci się do tego nieodpowiednią dietę, która się będzie składać z dużej ilości słodzonych napojów i słodyczy, to przepis na dziury w zębach gotowy.

Dentysta
Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą wszystkich gabinetów dentystycznych jest fotel, zwany też unitem. To właśnie na nim przyjmuje się pacjentów, z tego też powodu powinien on posiadać określone parametry. Po pierwsze konieczna jest możliwość opuszczania oparcia praktycznie do poziomu, przez co lekarz ma możliwość dostępu z każdej strony do zębów pacjenta. Poza tym unity powinny być wyposażone w urządzenia niezbędne w czasie leczenia. Do najważniejszych zalicza się ssak, ślinociąg i dmuchawkę, a oprócz tego lampę z mocnym światłem i zestaw rozmaitych wiertarek. To przy ich pomocy wykonuje się najważniejsze stomatologiczne zabiegi a oprócz tego wykonuje przeglądy zębów – polecamy.

Prawidłowo zrobione plomby bez problemów wytrzymają kilkanaście lat użytkowania, rzecz jasna od warunkiem właściwego dbania o cały stan jamy ustnej. A im będą one mniejsze, tym więcej pozostanie prawdziwego zęba, a samo leczenie będzie znacznie szybsze i mniej bolesne.

Wiemy dobrze, że stomatolog przy pracy nad naszymi zębami korzysta z różnych wierteł i pilarek, a to spowoduje, że powinien on mieć różnorakie nakładki, tak żeby dopasować je do wymagań. Jednakże w tym wszystkim konieczne będą mu mikrosilniki (więcej…), na które te nakładki będą wkładane i dzięki którym będą one zasilane. Tylko dzięki takim mikrosilnikom wszelkie te narzędzia mają szansę działać we właściwy sposób oraz stomatolog okazuje się być w stanie stosunkowo szybko zakończyć własną pracę.

Uzupełnieniem oprzyrządowania unitu będzie specjalna lampa do wykonywania wypełnień, aktualnie właśnie w ten sposób wykonywane cieszą się największą popularnością. Należy także wspomnieć o drobniejszych narzędziach, stosowanych przy badaniu zębów i wielu czynnościach wiążących się z ich leczeniem.