Jak należy wykończyć stomatologiczny gabinet, jakiego rodzaju wyposażenia będzie on wymagał.

Dentysta
Urządzony w nowoczesny sposób gabinet stomatologiczny ma jak najwięcej pomagać stomatologom w ich codziennej pracy. Rzecz jasna nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zastąpi na pewno doświadczenia i praktyki, jednak przez jego obecność można w pełni rozwinąć ile się umie. Elementy wyposażenia gabinetu są drogie, na początek trzeba się liczyć z co najmniej pięćdziesięcioma tysiącami złotych na niezbędne elementy, a jeżeli chciałoby się od razu zakupić mikroskop albo rentgen, to kwota będzie znacznie wyższa.

Podstawą wszystkich gabinetów będzie unit, to na nim właśnie będzie się przyjmować pacjentów, a dodatkowo trzyma cały zestaw narzędzi. Nowoczesne unity są wykonywane w formie wygodnych foteli, z możliwością pełnego obniżenia oparcia. Przy fotelu znajduje się wydajna lampa, za pomocą której lekarz może sobie wszystko oświetlać przy pracy. Ważnym elementem unitów są również spluwaczka oraz ssak, przy ich pomocy można się pozbywać nadmiaru śliny, która znacznie przeszkadza przy prowadzeniu rozmaitych zabiegów.

Kolejną część unitu będą stanowić najróżniejsze narzędzia stomatologiczne, za pomocą których dentyści wykonują swoją pracę. Najważniejsze będzie tutaj parę rodzajów wiertarek do borowania, z różnymi prędkościami obrotowymi. Wiertła umieszczone są w specjalnej części unitu, w łatwo dostępnym i wygodnym miejscu, natomiast samo sterowanie nimi realizowane jest przy pomocy pedałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu stomatolog będzie miał wolne ręce i może się skupić na tym, żeby jak najlepiej przygotować zęba.

pejzaż - zdrowie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzebne więc będą szczypczyki, zgłębniki i lusterka, one służą do wykonywania podstawowych czynności, ale też wiele innych, rzadziej używanych. W wielu gabinetach pojawią się też zapewne rozmaite mikrosilniki, są one przydatne jeśli dany dentysta będzie się zajmował tego typu leczeniem.

Uzupełnieniem oprzyrządowania unitu będzie specjalna lampa do utwardzania wypełnień, obecnie właśnie w ten sposób wykonywane cieszą się największą popularnością. Należy także wspomnieć o drobniejszych narzędziach, używanych przy badaniu zębów i wielu czynnościach związanych z ich leczeniem.