Jak powinniśmy opiekować się osobami w podeszłym wieku? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

zdrowie - stykówka
Opieka nad osobą w podeszłym wieku to zajęcie, które trwa bez przerwy, jesteśmy w stanie powiedzieć, iż to całodobowa opieka. Przez cały dzień powinniśmy jej pomagać w codziennym funkcjonowaniu i być przygotowani na ewentualne pogorszenie stanu zdrowia. Dobrze więc pamiętać, co jest w tej kwestii najistotniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi zależy od wielu czynników, przykładowo od tego, w jakiej kondycji psychicznej oraz fizycznej jest dana osoba. Np., czy taka osoba ma problem z dolegliwościami podeszłego wieku, czy ma demencję, a może porusza się o własnych siłach? Przede wszystkim musimy przypilnować, czy tego rodzaju osoba bierze przepisane przez lekarza leki. Niestety, starsi ludzie cierpią na trudności z pamięcią i dosyć często nie mają pamięci do tabletek. Jak bardziej wiekowa osoba ma określone rany, np. odleżyny, nie możemy zapominać o regularnej zmianie opatrunków. Dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi groźnych bakterii.

Senior
Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to także pamięć o konkretnych badaniach i kontrolach lekarskich. Dzięki temu skutecznie możemy zmniejszyć rozwój chorób starszego wieku. Obserwujmy i reagujmy na niepokojące objawy. Jak samopoczucie seniora jest coraz gorsze, to pytajmy, czy coś go boli lub frustruje. Koniecznie pomagajmy podczas codziennych czynności, np. w okresie jedzenia, ubierania się oraz utrzymywania higieny osobistej. Na pewno jednak nie powinniśmy wyręczać rodzica, jak da radę to zrobić samodzielnie. Pod żadnych pozorem nie poganiajmy tego typu osoby, ponieważ może to mocno ją zdeprymować i denerwować. Jak starsza osoba robi coś sama, to ma to wpływ na jej stan fizyczny oraz psychiczny. Inaczej to się prezentuje jak mamy do czynienia z osobą unieruchomioną. Należy ją wyręczyć we wszystkich tych czynnościach, a co więcej zrobić za nią zakupy, ugotować posiłki lub posprzątać mieszkanie.

Co bardzo najbardziej istotne, musimy zadbać o sprawność umysłową rodzica. To rzeczywiście ważne w sytuacji osób z demencją. Należy poświęcić pewną ilość czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, można więc zagrać w warcaby, karty czy chińczyka. Miejmy na uwadze, że wiekowa osoba może mieć kłopoty ze słuchem, więc powinniśmy się z nią tak komunikować, żeby w pełni pojmowała, co do niej mówimy.