Jakie mamy rodzaje łóżek? Jakiego rodzaju funkcję spełniają?

Łózka szpitalne
Wygoda jest często tym, na czym często nam zależy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wiąże się ona z odpoczynkiem oraz komfortem, szczególnie kiedy mowa o wygodnym łóżku. Wtedy tym bardziej wpływa to na nasz nastrój. Pod jakim kątem dopasowujemy łóżka? Jaką rolę mogą one pełnić?

Łózka szpitalne
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Mówiąc o łóżku, kojarzy się raczej takie, na którym każdego dnia śpimy. Musi mieć odpowiedni materac, jaki spowoduje, że będziemy wyspani oraz będziemy wstawać wypoczęci i bez nieprzyjemnego bólu w plecach. Dlatego też ludzie przykładają dużą wagę to wyboru odpowiedniego łóżka, a konkretnie materaca. Rama musi być przede wszystkim stabilna oraz musi pasować do wystroju. Dobrze również gdyby miał także pojemniki, do jakich możemy włożyć pościel. Wybór samej samy to często sprawa gustu. Jednak gdy chodzi o materac dobrze jest poświęcić temu tematowi trochę więcej czasu. Od tego wszak zależy dobry komfort snu. Natomiast łóżko może spełniać również inna rolę. Przykładowo łózka szpitalne są takim przykładem. Jakie powinny być?

Bez wątpienia muszą dawać komfort osobom chorym. Dlatego mają one kilka możliwości ustawienia. Niektórzy w szpitalu są w dość ciężkim stanie, z tego względu łóżka tego typu mają mobilny zagłówek, by łatwiej podnieść osobę chorą do pozycji półsiedzącej. W tej pozycji da się już pacjenta normalnie nakarmić lub podać coś do picia. Innym typem łóżka, które również związane jest z rekonwalescencją jest łóżko rehabilitacyjne. Mogą na nim wygodnie leżeć i zmieniać sposób ułożenia pacjenci częściowo niewładni, przykładowo wskutek złamań, po po wypadku. Łóżko tego typu ma kilka różnych pozycji, które dają wiele możliwych ustawień i zmian kąta ułożenia. Wtedy łatwiej jest przykładowo wstać. Poza tym oprócz tego posiadają uchwyt, dzięki któremu można się samemu podciągnąć oraz ułatwić sobie podnoszenie się czy wstawanie.

Jak widzimy łóżko to nie tylko rodzaj mebla na którym się śpi. Ma on różne role oraz może prezentować się bardzo różnie. Wyżej przedstawionych zostało tylko parę przykładów, które są na pewno dość znane. Przykładów z kolei jest na pewno jeszcze więcej.