Jakie są przykłady udogodnień w mieście dla osób niepełnosprawnych? Co okazuje się bardzo pomocne?

Platforma przyschodowa
W naszym społeczeństwie żyje całkiem sporo osób, które są zmuszone na co dzień mierzyć się z własną niepełnosprawnością. Jest to bardzo trudne, co widać choćby po trudnościach w poruszaniu się na terenie miast. Osoby, które nie borykają się z takimi problemami nie zwracają na takie sprawy uwagi, jednak dla kogoś na wózku każdy zbyt duży krawężnik jest sporą przeszkodą. Jak wyglądają ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Winda osobowa dla niepełnosprawnych
Źródło: http://elevator-special.pl/

Zwykłe windy osobowe są dużym ułatwieniem dla kogoś, kto nie może dostać się o własnych siłach nawet na niski parter budynku. Winda w dużych blokach to norma, jednak inaczej wygląda to z niższymi budynkami. Dawniej, stawiając budynki, nie myślano o tego typu udogodnieniach, dlatego dużo niższych zabudowań jest obecnie przystosowywanych do tego, by osoby niepełnosprawne nie miały problemu ze schodami. Tym bardziej w różnych urzędach albo na uniwersytetach przykłada się dużą wagę to tego, aby wizyta w takim miejscu była bezproblemowa dla kogoś na wózku.

Czasem jest tak, iż w budynku znajduje się winda, lecz aby się do niej dostać trzeba przejść po schodach. Wtedy właśnie platformy dla niepełnosprawnych są dobrym wyjściem. Często instalowane są na zewnątrz, blisko schodów prowadzących do budynku. To swego rodzaju ruchome podesty, na których da się umieścić wózek oraz za pomocą pojedynczego przycisku uruchomić platformę, która przetransportuje niepełnosprawną osobę na szczyt schodów. Innym rozwiązaniem są podjazdy, jednak na nie należy wygospodarować trochę większą ilość miejsca. Tego typu podjazd nie może być zbyt stromy. Musi być taki aby osoba niepełnosprawna była w stanie sama pod tego typu podjazd podjechać.

W mieście dużym utrudnieniem mogą być krawężniki. Kiedyś była moda na stawianie ich bardzo wysokich. Obecnie już to ulega zmianie oraz w związku z remontem drogi czy chodników, krawężniki są tak rozplanowane, by nie stanowiły przeszkody nie do pokonania dla osoby na wózku. Udogodnieniem są z pewnością również miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, jakie można zauważyć w bliskiej odległości od wejścia do budynków. W taki sposób nie potrzeba pokonywać za długiej drogi i różnego rodzaju przeszkód po wyjściu z auta. Dystans jest bowiem tak krótki i łatwy do pokonania jak to tylko możliwe. To duże ułatwienie.