Jakie wyposażenie powinno się znajdować w gabinecie stomatologicznym, żeby można w nim było przyjmować jakiś pacjentów.

Narzędzia stomatologiczne
Urządzony w nowoczesny sposób gabinet stomatologiczny powinien jak najbardziej pomagać dentystom w ich codziennych zajęciach. Oczywiście nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zastąpi doświadczenia i praktyki, jednak dzięki niemu można całkowicie rozwinąć ile się umie. Wyposażenie gabinetu jest drogie, na początek trzeba się liczyć z kilkudziesięcioma tysiącami złotych na podstawowe elementy, a jeżeli chciałoby się od razu zakupić rentgen czy mikroskop, to będzie to znacznie więcej.

Narzędzia stomatologiczne
Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com

Jak we wszystkich dziedzinach medycyny także w stomatologii nastąpił w ostatnim czasie ogromny postęp. Zaczęło się pojawiać sporo nowoczesnych urządzeń umożliwiających znacznie lepszy poziom diagnostyki niż dawniej, a oprócz tego nowoczesne materiały protetyczne, lekarstwa i wypełnienia. Za pomocą tego wszystkiego można zęby leczyć dużo lepiej i dokładniej niż kiedyś, radząc nawet sobie z bardzo trudnymi sytuacjami. Oczywiście wiedzy i doświadczenia dentysty nie są w stanie zastąpić najskuteczniejsze nawet rentgeny – http://www.atomrtg.pl i mikroskopy, ale zaawansowany sprzęt stomatologiczny z pewnością będzie ogromnie pomocny. W dłoniach sprawnego lekarza będzie on niezwykle przydatny, a i tym mającym mniej wprawy stomatologom z pewnością sporo może pomóc.

Podstawą wszystkich gabinetów dentystycznych będzie fotel, zwany też unitem. To właśnie na nim przyjmuje się pacjentów, z tego też powodu powinien on posiadać określone parametry. Po pierwsze konieczna jest możliwość opuszczania oparcia praktycznie do pozycji poziomej, dzięki czemu lekarz będzie miał dostęp ze wszystkich stron do zębów pacjenta. Poza tym unity wyposażone być powinny w oprzyrządowanie konieczne podczas leczenia. Do najważniejszych zalicza się ssak, ślinociąg i dmuchawkę, a także mocną lampę i komplet różnych wiertarek. To przy ich pomocy realizuje się podstawowe stomatologiczne zabiegi a oprócz tego przeprowadza przeglądy zębów.

Dentysta wykonujący zabieg
Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle ważną sprawą przy leczeniu zęba będzie rodzaj użytego materiału do wypełnień. materiały stomatologiczne przez ostatnie lata znacznie ewoluowały, obecnie nowoczesne wypełnienia rzeczywiście będą bardzo mocne i dobrze przymocowują się do zębów. Ma to o tyle znaczenie, że zęby po założeniu plomby są normalnie użytkowane, a co za tym idzie narażone na ścieranie oraz gryzienie twardego jedzenia. Jeżeli na wypełnienie byłby nie najlepszej jakości, to w pewnym momencie mógłby on wypaść lub się ukruszyć, a to wiązałoby się z koniecznością ponownego leczenia. Aktualnie z reguły stosuje się światłoutwardzalne wypełnienia kompozyty (dobre produkty na stronie). Najczęściej kładzione są one w warstwach, każdą kolejną odpowiednio utwardzając, i w ten sposób odbudowuje się zęba.

Stomatolog musi wykorzystywać z nowoczesnego sprzętu, bo jedynie wtedy będzie mógł wszystko zrobić prędko oraz bez niepotrzebnego bólu. Dlatego właśnie pacjenci tak zwracają uwagę na wyposażenie gabinetu.