Najczęściej trafiające się nam w lecie sytuacje

Kleszcz na ręce
Lato, to pora roku, kiedy znacznie więcej i częściej możemy przebywać na świeżym powietrzu i radować się obecnością słońca i wysokich temperatur. Można aktywnie uprawiać sport, wylegiwać się na hamaku czy grillować razem z bliskimi pod bezchmurnym niebem. Z reguły więc ta pora roku kojarzy się nam bardzo przyjemnie i chcielibyśmy, aby trwała jak najdłużej. Jednakże w lecie czekają na nas także rozmaite zagrożenia. Jakie?

Kleszcz

Oczywiście zanim wybierzemy się do lasu, trzeba zaopatrzyć się w potrzebne przedmioty i akcesoria, które będą przydatne w momencie, gdy zechcemy rozbić biwak i przygotować dla siebie miejsce wypoczynku. Bardzo ważne jest także zabranie stosownej odzieży – sandałki czy koszulki na ramiączkach nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Lepiej nałożyć solidniejsze buty i lepsze okrycie, tym bardziej, że las doskonale chroni przed nadmiarem gorąca i najczęściej temperatura na jego terenie jest znacznie niższa, niż poza nim. Okrycie jest ważne także z tego względu, że w lesie występuje więcej najróżniejszych owadów i podobnych stworzeń, które mogą nas ukąsić i spowodować w ten sposób niepotrzebny kłopot. Warto oczywiście – szczególnie już po opuszczeniu lasu – wykonać badanie kleszcza, aby wyeliminować zachorowanie na znaną beroliozę, która występuje coraz częściej. Jest to dolegliwość, która może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu, dlatego jeżeli chodzi o tego typu chorobę jak borelioza testy (www), zwłaszcza po leśnym biwakowaniu, są wymagane.

Jednym z największych zagrożeń jakie są w stanie nieść ze sobą ataki kleszczy jest borelioza – zakaźna choroba powodowana przez drobnoustroje Borrelia, przenoszone między innymi przez kleszcze z rodziny Ixodes. Objawy boreliozy są podobne do wielu innych chorób, co jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż wiele pacjentów lekceważy wczesne objawy tej przypadłości. Natomiast borelioza może zaatakować niemal wszystkie narządy naszego organizmu – mózg, układ nerwowy, mięśnie czy też stawy czy nawet serce. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na sprawdzenie czy na naszej skórze nie ma żadnych niechcianych pasażerów ”bez biletu. Dobrze jest wykonać właściwe badanie kleszcza jeżeli znajdziemy kleszcza np. po przechadzce w parku. Kiedy chcemy być pewni, że nie zostaliśmy właśnie zarażeni boreliozą, to powinniśmy przeprowadzić wspomniane badanie w odpowiednich ośrodkach. Jeżeli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, możemy wykonać w dowolnym Punkcie Pobrań. Trzeba mieć na uwadze, iż wczesne działanie na jakie się zdecydujemy może uratować nasze zdrowie a wielu przypadkach również i życie. Dzieje się tak dlatego, że właściwie wcześnie wykonana diagnostyka daje dużą szansę na wyzdrowienie a tym samym uniknięcie powikłań oraz dalszych kłopotów wynikających z tej choroby – kliknij tutaj.

Ugryzienie kleszcza to stan, który powinien być kontrolowany przez lekarza, ponieważ rumień wędrujący najczęściej zanika po miesiącu bez względu na to czy był hospitalizowany czy też nie, ale krętkowica kleszczowa może się ujawnić po jakimś czasie. Na początku ślad pojawia się w obszarze ugryzienia, ale w kolejnych stadiach przemieszcza się dla przykładowo na uda, pośladki, obszar głowy,pachwiny, pachy, a także pod kolana. Jeżeli test na boreliozę jest pozytywny to wymagana będzie kuracja antybiotykami.

Kleszcze można spotkać między wiosną a jesienią, mając kilka różnych form, z których każda będzie się musiała napić krwi. Wbrew powszechnie panującym wyobrażeniom nie skaczą one z drzew, lecz siedzą na nisko położonych gałęziach, krzewach czy trawie. Jeżeli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają najlepszego miejsca na ciele i zaczynają żerować.