Nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza – potrzebne urządzenia pomagające zwalczyć dużo dolegliwości obecnych czasów

dzieci - powiększenie
Jakość powietrza, jakim oddychamy jest niezmiernie ważna. Szczególnie tego w mieszkaniu. Wysuszone powietrze, wypełnione pyłkami i innymi związkami może bardzo źle wpływać na ludzkie zdrowie, nie wyłączając z tego zdrowia naszych dzieci czy naszych zwierząt.

dzieci - powiększenie
Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
wizerunek - dzieci
Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com

Alergie stały się kolejną chorobą naszych czasów. Dosięgają one nie tylko człowieka, ale co raz częściej także inne ssaki, nie tylko domowe ale także hodowlane. Biorąc pod uwagę ten spory problem, każdy z nas musi spróbować dbać o jakość powietrza w naszym domowym środowisku. Dobrym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie oczyści powietrze w pomieszczeniu za pomocą różnorodnych mechanizmów i procesów filtracyjnych. Zależnie od firmy lub ceny, można kupić oczyszczacz prostszy, z mniejszą ilością filtrów albo zaawansowany, który wykorzystuje w tym samym czasie różnorodne systemy. Oczyszczacz powietrza zasysa powietrze (odnośnik do strony) pełne alergenów, nieprzyjemnych zapachów, wirusów, bakterii oraz wielu innych nieczystości. Następnie, przy użyciu różnorodnych systemów, filtrów oczyszczających i procesów (przykładowo jonizacji) wytłacza z powrotem powietrze czyste oraz wolne od wszelkich niepożądanych cząsteczek. Stosując taki oczyszczacz powietrza, bez problemu pozbędziemy się wielu objawów związanych z oddychaniem nieczystym powietrzem.
Drugim ważnym sprzętem, w który powinniśmy się zaopatrzyć jest nawilżacz powietrza. Jest on w szczególności obowiązkowy w okresie grzewczym. Uruchamianie grzejników i codzienne wykorzystanie urządzeń elektrycznych, znacząco pozbawia powietrze (zobacz tutaj) wilgotności. Jest to przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, począwszy od obniżenia odporności, przez odczuwanie suchości w gardle oraz na skórze, po cierpienie na ustawiczny kaszel oraz bóle głowy. Nawilżacz powietrza dodaje powietrzu pożądanej wartości nawilgotnienia, dzięki temu natychmiast czujemy się znacznie lepiej. Tak samo jak oczyszczaczy, dostępnych jest mnóstwo różnych nawilżaczy powietrza na rynku. Można wybrać takie niedrogie, z ceramiki lub metalowe pojemniki zawieszane na grzejnikach. Wypełnione wodą, parują i nawilżają powietrze. To rozwiązanie niestety ma zasięg tylko na niewielkiej powierzchni. Możemy jednak wyekwipować się w zaawansowane, parowania na zimno albo ultradźwiękowe nawilżacze, lub wykorzystujące całkiem inne technologie. Wybór jest ogromny i można zakupić taki, który najbardziej odpowiada naszym wymaganiom i będzie właściwy do naszego lokalu.

Nie zapominajmy mimo to, że każdą rzecz trzeba czynić z rozwagą. Całkowite unikanie kontaktu z pyłkami, może pogorszyć objawy alergii, gdy będziemy poza mieszkaniem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza, również jest niedobra, dlatego część osób musi inwestować w osuszacze powietrza, aby uniknąć stworzenia w domu otoczenia idealnego do rozwoju pleśni.