Pneumokoki – szczepionki dla maluchów

Szczepionka
Ostatnimi czasy pojawiają się znacznie intensywniej głosy, promujące ideę nieszczepienia najmłodszych smyków na różnego rodzaju choroby. Jednak jak długo spore grono naukowców nie zaleca takiego podejścia, słuszniej jest zapobiegawczo ochronić swoje dziecko, zwłaszcza przed pneumokokami. Są to bakterie, które przekazywane się drogą kropelkową, powodując u większości nosicieli bardzo poważne schorzenia. Z tego powodu słuszniej nie ryzykować zdrowiem (a czasami nawet życiem) swojej latorośli, i zaszczepić ją czym prędzej.

Bardzo niebezpieczne będą powikłania po infekcji pneumokokami, takie jak niedosłuch czy padaczka. Jednak w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się śmiercią dziecka. Jeśli wydarzy się wstrząs septyczny, to umieralność dochodzi do 50 procent. Dlatego tak dużo mówi się o konieczności szczepień przeciwko pneumokokom. Szczepienie pneumokoki (sprawdź tę stronę) nie jest refundowane. Jednak tutaj też do głosu dochodzą przeciwnicy szczepień. Przestrzegają oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. To zaburzenia, które mogą wystąpić po szczepionce. Tego typu reakcji organizmu może być wiele, od zwykłych obrzęków czy zaczerwienienia, po gorączkę, drgania organizmu, a w zaawansowanych przypadkach także wstrząs anafilaktyczny albo posocznica. Jednak te najbardziej tragiczne w skutkach powikłania, zdarzają się o wiele rzadziej niż ciężkie przypadki zachorowań z powodu pneumokoków.

Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić?
Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Pneumokoki kiedy szczepić (zobacz)?
Drobnoustroje te, są szczególnie groźne dla maluchów do drugiego roku życia, bowiem wtedy ich układ immunologiczny nie jest za bardzo zaawansowany i często nie radzi sobie z wszelkimi infekcjami. A zakażenie może doprowadzić do poważnej sepsy, zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym także oskrzeli, choroby ucha środkowego i wielu innych, niebezpiecznych chorób. Specjaliści doradzają, aby szczepienia przeciwko pneumokokom uskuteczniać w pierwszym kwartale egzystencji malca, aby jak najszybciej był zabezpieczony. Dostępne są dwa różne preparaty – dla maluchów do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie odmienne, bowiem w zależności od liczby lat dziecka, jego układ odpornościowy w inny sposób reaguje na wszelkie lekarstwa.

Jeżeli chodzi o to jak rozpoznać chorobę, to powinniśmy zaznaczyć, że wiele będzie zależeć od jej ulokowania i wieku chorej osoby. Nie mniej pneumokoki objawy zaoferują początkowo dość trudno rozpoznawalne, gdyż ma szansę pojawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej chwili ma szansę okazać się mylone z kolejnymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtedy także może wystąpić. Przez to tak istotne okazuje się być to, żeby przy tego typu objawach jak najszybciej wybrać się do doktora, ponieważ jedynie on ma szansę dać właściwą ocenę, a choroba ta przebiega błyskawicznie oraz może być tragiczna w skutkach.

Chronią one przed zakażeniem najpopularniejszymi typami pneumokoków, jakie najczęściej wywołują choroby inwazyjne. Kolejny rodzaj to szczepionki polisacharydowe, które można stosować dopiero po skończeniu drugiego roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najbardziej częstymi typami pneumokoków, które w Polsce odpowiadają za mniej więcej 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widzimy jest to temat, który dotyczy bardzo wielu osób. Nie można go w związku z tym lekceważyć.