Frustracja, przygnębienie – depresja czy zimowa chandra?

psycholog
Kiedy chmury pojawiają się na niebie, a dni stają się coraz krótsze, wielu z nas spostrzega, żez każdą chwilą mniej rzeczy sprawia im radość. Są obojętni na wszystko, przygnębienie i pesymizm coraz bardziej przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Aż nadchodzi chwila, że nie mają sił by wstać z łóżka w ciemny i zimny poranek. Depresja jest istotnym problemem, który objawia się przede wszystkim znacznym i długookresowym pogorszeniem nastroju.

psycholog
Źródło: flickr.com
Innymi zauważalnymi przejawami choroby są: lęk, frustracja – ciągłe niezadowolenie, poczucie zmęczenia. Przy podejrzeniu depresji należy skorzystać z pomocy lekarza psychoterapeuty (tego autora), który na podstawie wywiadu i badania podejmie decyzję czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Psychoterapeuta pomoże ”oswoić” chorobę i nauczyć jak sobie z nią radzić, szczególnie osobom przyzwyczajonym do dużej aktywności – Instytuz ZP.

Swój czas i całą uwagę naszej osobie. Dzięki terapii, zdobędziemy nową wiedzę, zrozumiemy swoje możliwości, motywy działań, uzyskamy wgląd w pragnienia, nauczymy się nawiązywać i dbać o właściwe relacje z innymi ludźmi. psychoterapeuta gdynia pomoże nam poradzić sobie z trudnościami i zlikwiduje utrudniające życie objawy. Szkolenia dla psychologów łódź mogą okazać się bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów swoich pacjentów – więcej.

Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji zimową porą jest niedomiar światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest wspomniana fototerapia. Dostrzeżono, iż odpowiednia ilość sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych. Fototerapię można łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi. Mają one zwalczać depresję i złe nastroje. Większość antydepresantów jest sprzedawana na receptę, wyjątek stanowią produkty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po wizycie w gabinecie lekarskim.

Korzystne dla samopoczucia chorych są też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Zalecane jest także unikanie stresujących sytuacji, oraz jak największy odpoczynek w tym trudnym okresie. Dobrze jest też częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z bliskimi .