Rozliczanie PIT – oddanie 1 % podatku na OPP

Co roku przez pierwsze miesiące rozpoczyna się szaleństwo związane z podatkowymi rozliczeniami. Został na to wyznaczony czas do końca kwietnia, a jeśli wypada to weekend, to do pierwszego dnia roboczego w maju. Osoby jakie nie zdążą w tym terminie mają spory problem, ponieważ będą się musiały ze spóźnienia tłumaczyć przed urzędem, a zapewne również je będzie czekać jakaś kara finansowa.

Zresztą najróżniejszych instytucji, jakim przekazać można pieniądze jest naprawdę sporo, i z pewnością każdy znajdzie kogoś, komu zdecyduje się pomóc.

Przed wybraniem organizacji pożytku publicznego warto poznać ich cele, przejrzeć charakterystykę i zapamiętać nr KRS, ponieważ dzięki temu da się zyskać bezpośredni wpływ na cele swoich środków. Dużą liczbę przykładów odpowiednich pomocy oraz poradnik, jak krok po kroku przekazać 1 %, da się znaleźć w necie wpisując chociażby komu 1 %. Warto wiedzieć, iż darowizna 1% może być stworzona nie wyłącznie na ogólne cele OPP, lecz może być przeznaczona także dla ludzi prawnych i wszystkich następnych jednostek organizacyjnych działających na podstawie odpowiednich zasad, o ile jedynie ich prawidłowe cele zawarte w statucie obejmują właśnie ewentualność prowadzenia takiej działalności pożytku publicznego. Zatem komu 1% (zobacz na stronie)? Możliwe jest go przeznaczyć dla przykładu na konkretne osoby wymagające chociażby kosztownego, fachowego leczenia, lecz również po miejscowe lub większe kluby sportowe, fundacje zajmujące się edukacją albo schroniska dla zwierząt. Jest to de facto wysoce efektywny i nieskomplikowany sposób na pomoc dla ludzi potrzebujących , jak również decydowanie o przeznaczeniu swoich pieniędzy. Wybór zależy w każdej sytuacji od podatnika.

Specjalistyczne sprzęty. Sprzęt medyczny należy do najistotniejszych a także najdroższych wydatków organizacji dla dzieci. Wysoka cena przeróżnego typu aparatur oraz sprzętu diagnostycznego jest jednak warta swej ceny – bez zastosowania wielu z tych aparatów podopieczni fundacji (czytaj) nie zdołaliby wrócić do zdrowia. Pieniądze wydawane są też na lekarstwa, wsparcie psychologiczne, terapię, szkolenia dla lekarzy.

By to zrobić, po wyliczeniu należytego podatku powinno się obliczyć jedną setną tej kwoty, przybliżyć do pełnych dziesiątek groszy i wpisać ją w dobrym polu formularza PIT. Poza tym powinno się napisać nazwę wybranej organizacji oraz jej numer KRS. Ofiarowana suma będzie wpłacona do danej organizacji w ciągu 3 miesięcy od złożenia rozliczenia. Należy wiedzieć, że 1% można przekazać jedynie w tych zeznaniach PIT, które są składane w ostatecznym terminie. Podatnik nie jest w stanie podzielić swego 1% między kilka najróżniejszych OPP.