Trudny okres dorastania – kiedy warto poprosić o wsparcie psychoterapeutę?

psychoterapia młodzieży
Etap dorastania niesie ze sobą rozmaite trudności. Młody człowiek często doświadcza niezrozumiałych nastrojów, może reagować gwałtownie, podchodzić zbyt emocjonalnie do niektórych spraw. Jeśli zachowanie dziecka wzbudza niepokój, a rozmowy nie przynoszą skutków, warto zapisać na konsultacje terapeutyczną. Odpowiednie działanie pozwoli uniknąć stanów lękowych i depresyjny bądź innego rodzaju trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków
Źródło: flickr.com

Czas dojrzewania to bardzo trudny etap w życiu. Młody człowiek staje przed nowymi wyzwaniami, z którymi próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasem dzieje się tak, że w tym okresie nastolatek zaznaje wiele cierpienia, które dodatkowo utrudnia budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, jak również dorosłymi, a ponadto realizację szkolnego obowiązku. Wkraczanie w nowe role życiowe i budowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, stąd często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym okresie pojawiają się różne problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, nerwice, fobie, depresje, problemy z odżywianiem a nawet uzależnienia. Wymienione problemy mogą mieć różne przyczyny, jednak każdy nastolatek w szczególny dla siebie sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. By móc znaleźć przyczynę problemów, a co za tym idzie rozwiązanie, warto udać się do psychoterapeuty, który pomaga w poradzeniu sobie z różnymi kłopotami, z którymi zmaga się młodzież.

W takiej kwestii jak psychoterapia (zweryfikuj te opinie) Kraków oferuje duży wybór doskonałych specjalistów. Także jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia – tutaj – młodzieży Kraków (czytaj więcej) będzie dobrym celem. W czasie wspólnej rozmowy, psychoterapeuta stara się rozpoznać na czym polegają trudności z jakimi mierzy się młody człowiek i z z jakiego rodzaju pomocy powinien skorzystać. Specjaliści proponują również spotkania z rodzicami, którzy mają wątpliwości lub potrzebne jest im pewne wsparcie w trudnym okresie dojrzewania dziecka.

Jeżeli coś niepokoi rodziców, proponowana jest konsultacja psychologiczna. Najczęściej pierwsze spotkanie z psychoterapeutą odbywa się przy obecności rodzica. Druga konsultacja to zebranie istotnych informacji od dziecka i rodzica oraz opracowanie planu pomocy. Następne spotkania przeważnie odbywają się już z nastolatkiem, bez obecności rodzica i ustala się zasady psychoterapii. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem od psychoterapii indywidualnej może okazać się psychoterapia grupowa.