Używki nie są rozwiązaniem dla problemów

zdrowie - pejzaż
Dla każdego z nas wolność jest bardzo ważna i ma ona istotne znaczenie dla naszego należytego rozwoju. Należy natomiast wyraźnie podkreślić, że dość często łatwo o jej naruszenie i to nie zawsze poprzez występowanie ograniczeń z zewnątrz. Bardzo często ograniczamy się bowiem sami i tyczy się to niestety przeróżnych aspektów naszego życia.

zdrowie - pejzaż
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com
zdrowie - selfie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com
image - zdrowie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrym przykładem jest między innymi popadanie w niepotrzebne uzależnienia. Na ogół do dużego alkoholizmu czy narkomanii doprowadzamy się sami. Powodów może być niewątpliwie wiele – nieumiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się problemami, niewłaściwy obraz swojej osoby, nieprzyjemne doświadczenia, jakie tkwią w naszej pamięci i mnóstwo innych problematycznych kwestii. Powodują one, że występujemy przeciwko samym sobie, narażamy swój organizm i swoją psychikę na szwank, niszczymy się, choć pozornie myślimy, że tylko sięgając po używki możemy sobie chwilowo pomóc i nie analizować tego, co nas gnębi. Takie rozwiązanie jest jednak drogą donikąd. Sięgając po używki nie rozwiążemy żadnego problemu – one same w sobie mogą stać się kolejną przeszkodą, z którą będzie trzeba sobie później radzić.

Warto pamiętać, że człowiek nigdy nie pozostaje sam. To tylko on tak uważa i tak właśnie zakłada, szczególnie w tych ciężkich momentach, z jakimi w żaden sposób nie może sobie poradzić. Zawsze znajdą się ludzie, którzy zechcą nam pomóc, z tym jednak założeniem, że musimy tego sami chcieć. Z powodzeniem znajdziemy prywatny ośrodek leczenia uzależnień, leczenia alkoholizmu, w którym pracuje grono osób, jakie za misję życiową uznają pomoc osobom właśnie z uzależnieniami. Nikt nie powiedział, że ze wszystkimi problemami powinniśmy radzić sobie sami, to tylko my sami tak możemy zakładać, zwłaszcza, jeżeli dotychczas wmawiano nam, że właśnie tak musi być.

Z rozmaitymi problemami człowiek może radzić sobie czy to sam, czy współdziałając z innymi ludźmi, którzy chcą mu swoją pomoc w danym przypadku dać. Popadanie w nałogi i sięganie po używki nie jest wyjściem, tylko początkiem kolejnych problemów. Sięgajmy więc po rozwiązania, które faktycznie pomogą rozwiązać daną sytuację i stanąć na nogi.