W jaki sposób troszczyć się o dziąsła i zęby?

stomatolog - marina
Higiena jamy ustnej jest konieczna dla utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zębów jak też przyzębia, a w dalszej konsekwencji – o tym się najczęściej nie pamięta – dla całego układu, jest próchnica. Jej przyczyna jest całkiem niewinna – nagromadzająca się nazębna płytka a także rozkładające się resztki pokarmowe. Ich usunięcie to jedyna szansa ratunku.

Płytka nazębna składa się w 80 procentach z bakterii a także toksycznych produktów ich rozkładu. Zazwyczaj będą to kwasy odpowiadające za niszczenie szkliwa zębów (co doprowadza do próchnicy) i związki niszczące tkanki przyzębia. Konieczną do życia energię drobnoustroje czerpią z pozostałości pokarmowych, przede wszystkim słodkich. Im dłużej rozkładające się resztki zostają w jamie ustnej, tym gorzej dla nas. Niezależnie od tego drobnoustroje tworzące płytkę nazębną upraszczają jej kolonizację przez inne mikroby. Mechaniczne działanie płytki na brzeg dziąsła ułatwia inwazję mikroorganizmów w głąb. Jaki widać płytki nazębne są w ustach niepożądane więc trzeba je stamtąd likwidować. Jest wiele metod czyszczenia zębów. Dobrze, jeśli to dentysta decyduje o najlepszym dla każdego sposobie.

stomatolog - marina
Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com

Dwa razy do roku rekomenduje się kontrolę u stomatologa. W jaki sposób znaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście? Starczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę najlepszy periodontolog czy stomatolog Łódź.

Głównym przyborem służącym do czyszczenia jamy ustnej jest szczotka do zębów, która to musi być wymieniana co kilka tygodni. Jej rozmiary najlepiej dobierać indywidualnie. Ostatnio nadzwyczaj dobre oceny pozyskują szczoteczki elektryczne. Najbardziej korzystne będzie szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a przynajmniej rano oraz wieczorową porą. Ważne jest też czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. Jeżeli idzie o usunięcie poddziąsłowej płytki nazębnej a także pozostałości pokarmowych spomiędzy zębów, bezkonkurencyjna jest nić dentystyczna – więcej tutaj. Przesuwamy ją w górę oraz w dół wzdłuż powierzchni stycznej pomiędzy zębami, używając za każdym razem nowiuteńkiego jej fragmentu. Dostępne są przeróżne typy nici dentystycznych, także w edycjach fluorowanych. Nitka woskowana zostawia cienką warstewkę wosku na powierzchni zęba, co blokuje przenikanie fluoru zawartego w paście do zębów. Z owego względu tej nitki należy używać dopiero po szczotkowaniu.

Pozostałymi instrumentami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych są wykałaczki i szczotki międzyzębowe. Dzisiaj polecane są wykałaczki o trójkątnym przekroju. Są również wykałaczki z fluorem. Znaczne przestrzenie międzyzębowe nastręczają właściwie dobranych szczoteczek. Ważkim zabiegiem higienicznym jest szczotkowanie języka. Nagromadza się na nim nalot stanowiący magazyn składników płytki nazębnej.