Jak założyć gabinet stomatologiczny?

malowidło - gabinet
Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Podpowiadamy dlaczego gabinet dentystyczny to dobry sposób na własny biznes. Wystarczy jednakże dostrzec jak wszędzie powstają nowe gabinety dentystyczne i o opłacalności przedsięwzięcia jakim jest założenia gabinetu dentystycznego nikogo nie trzeba przekonywać.

To prawdopodobnie jedna z najbardziej dochodowych specjalizacji medycznych. Nawet bez świetnej lokalizacji a także szczególnej reklamy stomatolog może liczyć na dostateczne dochody. Koszt inwestycji, chociaż niemały, w przypadku większości gabinetów zwróci się w przeciągu mniej więcej 3 lat.

malowidło - gabinet
Autor: Comrade Foot
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarz stomatolog, jest profesjonalistą od chorób uzębienia a także jamy ustnej. Do jego obowiązków należy diagnozowanie oraz terapia schorzeń zębów, dziąseł, leczenie protetyczne, jak i udzielanie informacji pacjentom odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Wynajęcie i adaptacja odpowiedniego na gabinet dentystyczny lokalu to wydatek w przybliżeniu 25 – 80 tys. złotych. Konieczne jest adaptacja lokalu do wymagań sanitarnych. Koszta otworzenia gabinetu to przede wszystkim jednak urządzenia protetyczne. Nabycie dodatkowych urządzeń jak kamery i wywoływarki RTG bądź lampy antyseptyczne to kolejne 100 tys. Potrzebne może się okazać także zatrudnienie pomocy dentystycznej, która może także spełniać rolę recepcjonistki.

Najogólniej – do uruchomienia gabinetu – zweryfikuj te opinie dentysta potrzebuje: odpowiedniego wykształcenia, prawa do wykonywania zawodu doktora na obszarze RP, pozytywnej decyzji od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, specjalistycznych narzędzi (które ma w swej ofercie każda hurtownia stomatologiczna), minimum dwuletniej praktyki zawodowej. Otwierając gabinet (więcej na stronie) stomatologiczny dobrze jest też pomyśleć o kooperacji z technikiem stomatologicznym, pracownią ortodoncyjną. Technik dentystyczny zajmuje się produkowaniem protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych.

Warto mieć na względzie, iż otwierając, bądź też już prowadząc gabinet dentystyczny możemy ubiegać się o dotacje unijne. Przede wszystkim dotację możemy uzyskać np. na: utworzenie nowego czy też rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa oraz kupno środków trwałych, pojazdów mechanicznych. Można też się starać o dofinansowanie tzw. wartości niematerialnych czyli szkoleń, licencji.