Z jakich powodów trzeba chronić zęby przed próchnicą, jakie są najlepsze materiały na wypełnienia.

zęby
Próchnica jest aktualnie jedną z najpoważniejszych chorób naszej cywilizacji. I to pomimo coraz nowocześniejszych szczoteczek, past do zębów czy też preparatów czyszczących w dalszym ciągu bardzo duże ilości ludzi miewają problemy z zębami. W dużej mierze przyczynia się do tego brak należytej higieny. Tak naprawdę najlepsza nawet szczoteczka sama zębów nie umyje, jeśli jej posiadacz nie będzie się tym zajmował regularnie, to tu już nic nie pomoże. Jeżeli dorzuci się do tego niewłaściwą dietę, która się będzie składać z ogromnej ilości słodzonych napojów i słodyczy, to przepis na duże ubytki gotowy.

A jeśli zaczną się one już pojawiać, to należy od razu z nimi zrobić porządek. Leczenie zębów w pierwszych stadiach próchnicy jest praktycznie bezbolesne i stosunkowo tanie. Problemy zaczynają się robić, jeżeli zajdzie potrzeba kanałowego leczenia, wówczas trzeba się liczyć co najmniej z kilkoma wizytami i kilkoma setami do wydania. Z tego też powodu należy regularnie odwiedzać dentystę i na bieżąco leczyć wszystkie dziury, jakie się pojawią.

Dentysta
Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotną rzeczą podczas leczenia zęba jest rodzaj użytego wypełnienia. materiały stomatologiczne przez ostatnie lata znacznie ewoluowały, aktualnie współczesne wypełnienia są naprawdę niezwykle mocne i dokładnie przyczepiają się do podłoża. Jest to o tyle ważne, że zęby po założeniu plomby są normalnie użytkowane, a co za tym idzie narażone na ścieranie oraz gryzienie twardych rzeczy. Jeśli materiał wypełniający byłby nie najlepszej jakości, to w pewnym momencie mógłby on wypaść lub się ukruszyć, a to wiązałoby się z koniecznością ponownego leczenia. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się utwardzane światłem wypełnienia kompozyty. Najczęściej kładzione są one w warstwach, każdą kolejną dobrze utwardzając, i w ten sposób łata się całego zęba.

Dobrze zrobione plomby bez żadnego problemu wytrzymają kilkanaście lat użytkowania, rzecz jasna od warunkiem odpowiedniego dbania o cały stan jamy ustnej. A im plomb będzie mniej, tym więcej prawdziwego zęba pozostanie, a leczenie będzie dużo krótsze i mniej będzie bolało.