Z jakiego powodu badania składu ciała są tak potrzebne w różnych sytuacjach, jak działają analizatory.

zdrowie - fotka
Wielu ludzi przykłada coraz większą uwagę do odpowiedniego trybu życia, aktywnie ćwiczy i pilnuje swojej diety. Dość duże znaczenie będzie w tym wszystkim miało również systematyczne sprawdzanie wagi swojego ciała, stąd też nawet najprostsza domowa waga też będzie potrzebna.

zdrowie - fotka
Autor: Daniel Fabrykiewicz
Źródło: http://www.flickr.com

Przy jej pomocy można będzie sprawnie stwierdzić, czy zrobiło się jakieś postępy, czy przykładowo będzie trzeba się przyłożyć po ostatnim weekendzie. Jeżeli ktoś będzie chciał iść jeszcze krok dalej, to może się zastanowić nad zakupem analizatora składu ciała. Analizatory dają dużo większe możliwości niż zwykłe wagi, bardzo dobrze więc się sprawdzą w przypadku osób, jakie z różnych przyczyn chcą mieć więcej kontroli nad swoim ciałem. A że nowoczesne urządzenia tego typu oferują naprawdę sporo rozmaitych możliwości zarówno jeśli chodzi o dom jak i w specjalistycznym zaawansowaniu, to ich popularność regularnie wzrasta. Często analizator składu ciała będzie się również znajdował na wyposażeniu klubów fitness i siłowni, dzięki czemu użytkownicy tych miejsc sprawnie mogą sprawdzić swój stan.

W przypadku domowych analizatorów otrzymywane rezultaty mogą się czasami różnić od rzeczywistego stanu, gdyż używana w nich technika nie jest dokładna w stu procentach. Najlepsze analizatory, przykładowo takie jak seca mbca, mają znacznie więcej możliwości, lecz również ich cena jest znacznie większa. Po pierwsze oferują one znacznie większą dokładność pomiarów, ale też przez lepsze algorytmy mogą policzyć sporo więcej rozmaitych parametrów.

Typowe analizatory działają w oparciu o zjawisko bioimpedancji. Wykorzystują w czasie pracy słabe elektryczne impulsy, które są puszczane przez ciało a później oceniane. Ponieważ każda odmiana tkanki będzie inaczej przepuszczać prąd, to w oparciu o wcześniej wprowadzone parametry da się ocenić zawartość tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśni. W czasie badań z reguły będzie się uwzględniać wiek danej osoby, płeć i wzrost, lecz w bardziej nowoczesnych analizatorach można też podać rodzaj sylwetki czy poziom wysportowania.