Z jakiego rodzaju kłopotami borykają się osoby z niepełnosprawnością, jakimi sposobami można im pomagać w poruszaniu się.

Winda przemysłowa
W naszym kraju niepełnosprawne osoby bez przerwy spotykają mnóstwo najróżniejszych przeszkód i barier, jakie utrudniają im codzienne życie. Niestety nadal dla wielu urzędników osoba jeżdżąca wózkiem niewiele znaczy, także większość naszego społeczeństwa traktuje osoby mające problemy z widzeniem lub poruszaniem się nie tak jak powinno.

Doskonale to widać w codziennym życiu, gdzie czasami nielogiczne utrudnienia i bariery na chodnikach, w urzędach czy środkach komunikacji niezwykle utrudniają możliwość poruszania się. Dla osób takich każdy dzień to ogromne wyzwanie i walka, i niestety często może się skończyć tym, że ktoś się wycofuje z czynnego życia i nie chce wychodzić z domu. Zdrowym ludziom często trudno jest pojąć, że zwykły wysoki krawężnik albo niewielkie schody dla osoby jeżdżącej wózkiem są już poważnym problemem. I jeżeli takich utrudnień będzie więcej, jeżeli pojawiać się one będą co chwilę, to codzienne życie rzeczywiście będzie trudne. A wówczas bardzo prosto o to, aby taka osoba zupełnie przestała gdziekolwiek wychodzić.

Winda przemysłowa
Autor: Matt Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Największy problem dla ludzi jeżdżących na wózkach stanowią architektoniczne utrudnienia w różnego rodzaju obiektach i budynkach. Należą do nich przede wszystkim wysokie schody i krawężniki (w tym miejscu pomogą windy schodowe), lecz również zbyt wąskie drzwi, korytarze czy przejścia. Szczęśliwie w coraz liczniejszych miejscach te ograniczenia są pokonywane, tak naprawdę wcale nie trzeba tak dużo, żeby wszystko ułatwić. jeżeli chodzi o same schody jest kilka rozwiązań, które pozwolą na sprawne ich pokonywanie. Do często stosowanych zalicza się na przykład platformy dla niepełnosprawnych, służą one do przetransportowania wózka między dwoma poziomami bez konieczności pokonywania schodów.

Platforma porusza się na specjalnych prowadnicach przykręconych do ściany, wystarczy wjechać na nią, uruchomić sterowanie i sprawnie ruszyć w dół czy do góry. Na podobnej zasadzie funkcjonują windy schodowe, w nich z kolei często spotykanym rozwiązaniem są wygodne krzesła, na których można wjechać do góry.