Co czyha na nas letnią porą – kilka najczęściej występujących przypadków

Kleszcz
Lato, to pora roku, gdy zdecydowanie więcej i częściej można pobyć na świeżym powietrzu i radować się obecnością słońca i wysokich temperatur. Możemy na bieżąco uprawiać sport, leżeć całymi dniami na hamaku czy grillować razem z bliskimi pod bezchmurnym niebem. Na ogół więc ta pora roku kojarzy się nam bardzo przyjemnie i chcielibyśmy, żeby trwała możliwie długo. Jednak w lecie czekają na nas również różne zagrożenia. Jakie?

Oczywiście warto uważać wtedy na swoje zdrowie, nie tyle z uwagi na przeziębienia czy też możliwość zwichnięcia nogi na śliskiej powierzchni, jak ma to miejsce zimą, ile ze względu na najróżniejsze dolegliwości, jakie występują właśnie w lecie. Zaliczamy do nich oczywiście różnego rodzaju alergie, na które choruje wiele osób. Mogą być naprawdę uciążliwe i potrafią mocno uprzykrzyć nam wakacyjny wypoczynek. Warto więc przygotować porządne testy, na co jesteśmy uczuleni, aby móc omijać dane alergeny bądź właściwie się przed nimi zabezpieczać.

malunek - dziecko
Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com

Latem dobrze zrobić także test na boreliozę, zważywszy, że o tego rodzaju przypadłości słyszy się bardzo często. Prawdą jest, że ugryzienie kleszcza może okazać się bardzo groźne dla ludzkiego organizmu, stąd też warto dobrze się zabezpieczyć, zwłaszcza przed wycieczkami w bardziej zalesione tereny, gdzie prawdopodobieństwo spotkania kleszczy jest znacznie większe. Najlepiej starać się omijać takie tereny, jednak, jeżeli już koniecznie musimy znaleźć się w ich zasięgu, odpowiednio się ubierzmy i zabierzmy ze sobą konkretne preparaty, jakie pozwolą w razie potrzeby stosownie zareagować.

Rzecz jasna w lecie grożą nam również różnego typu wypadki, z jakimi wiążą się kontuzje i złamania, co najczęściej wynika z częstego uprawiania sportu czy ogólnie sporej aktywności fizycznej. Sport to zdrowie, jednak na bieżąco również powinniśmy brać pod uwagę to, że mogą przytrafić się różne kontuzje, nawet, jeśli chcemy być ostrożni i nie szarżujemy zbytnio z aktywnością. Warto zachować umiar i rozsądek, gdyż wielu urazów pojawiających się w taki sposób nie da się łatwo wyeliminować i często pamiątka po feralnych skokach do wody, czy wspinaczkach pozostaje na całe życie.